Rubriky
Recenze

Star Wars: Knights of the Old Republic 2: The Sith Lords

Dneska se podíváme na gamesku, která sice nepatří mezi herní mainstream o to větší kvalitou a hratelností však oplývá. Věřte, že u paření nějnovější hry inspirované prostředním hvězdných válek se 100% nebudete nudit. Příjemnou zábavu za celou redakci vám přeje War Zwelfi. Tak směle do čtení.

Silně příběhová RPG hra z dílny Obsidian Entertainment je nepřímo navazujícím pokračováním hry Star Wars: Knights of the Old Republic (zkráceně KOTOR). Slovem „knights“ se v názvu opravdu myslí „rytíři“, jelikož se však pohybujeme v prostředí Star Wars, myslí se tím Jedi knights, tedy rytíři Jedi. Tím se v obou dílech KOTOR opravdu stanete a vaším hlavním úkolem není nic lehčího, než zachránit celou galaxii…

sw kotor 2

V KOTOR 1 se stanete Jediem bohužel až více než ve třetině hry. V KOTOR 2 jste sice Jedi už od začátku, avšak problém je v tom, že jste ztratili kontakt se Silou, a tak musíte tento kontakt postupně obnovovat. Méně Force Points a zároveň i méně Force Powers by třeba nebyla taková potíž, kdybyste měli světelný meč. Ten ovšem také nemáte, neboť vám byl v dávné minulosti odebrán. Nezbývá vám tedy nic jiného, než si za pomoci svých přátel sestavit zcela nový lightsaber.

sw kotor 2

Jednotlivé části světelného meče nacházíte během putování, a tudíž se vám do rukou dostane opět cca. ve třetině hry. Do té doby si musíte vystačit s různými druhy střelných zbraní (především s tzv. blastery) nebo se zbraněmi na blízko. Zbraně na blízko jsou většinou v podobě mečů, avšak nově ani sekera není výjimkou. Je pravda, že když vás všichni nazývají Jedi a vy běháte po celé mapě se sekerou, ve snaze dokončit některý z questů, působí to trochu komicky.

Kromě zbraní na dálku a na blízko máte k dispozici granáty, nášlapné miny, později i jedovaté šipky ale především plno tzv. Sil. Pokud se chcete zaměřit spíše na obranu, můžete používat tělesné štíty (nejsou to ty dřevěné – jsme v prostředí Star Wars), injekce na zvýšení atributů, nebo si doplňovat zdraví medpacy (klasická kdykoli použitelná lékárnička).
Souboj se zdá plynulý, ale faktem je, že je na tahy. To ovšem není velká nevýhoda, neboť si můžete jednotlivé tahy plánovat dopředu. Jakmile zahlédnete nepřítele, hra se automaticky zastaví a vy si naplánujete, co uděláte a to až 4 tahy dopředu. Můžete útočit vždy pouze na jeden cíl, přestože některé Síly ovlivní i celou skupinu nepřátel. Tato skupina je právě ta, která je v určité vzdálenosti od vámi vybraného protivníka. Nesmíte si představovat souboje v KOTOR 1 i 2 jako souboje v Heroes. To je velký omyl. Boj vypadá stejně jak třeba ve World of Warcraft s tím rozdílem, že nezáleží na tom, jak rychle po sobě různá kouzla a útoky mačkáte, jelikož je zde nastavený pevně daný časový rozestup.

sw kotor 2

Během souboje se můžete pohybovat, ale bojovat můžete jen v případě, že stojíte na místě. To může naopak milovníky soubojů ze hry WoW lehce odradit. Po zvolení protivníka a naplánování útoků k němu váš charakter sám doběhne (v případě dálkového útoku se přiblíží do dostatečné vzdáleností) a začne bojovat. Vy se staráte především o plánování dalších útoků. Pokud nic nenaplánujete, automatický se přepne do standardního boje bez speciálních útoků do té doby, dokud něco dalšího nenaplánujete. Hra se tedy nezastaví, bojuje se dál. Můžete si však hru kdykoli sami pozastavit stisknutím mezerníku a následně se rozmyslet, co uděláte dál. Oba díly Star Wars: Knights of the Old Republic mají stejný specifický způsob soubojů, který se nejlépe pochopí z nějakého videa nebo přímo ve hře a já vás jím proto nebudu déle zatěžovat a raději vám stručně přiblížím další vlastnosti hry.